יום שישי, 27 בנובמבר 2015

יצירת צומת BBHN/MESH בעזרת נתב Linksys WRT54GL

מאת 4Z7DVX
מדריך שלב אחר שלב, הפיכת מכשיר LINKSYS WRT54GL לצומת ברשת BROADBAND-HAMNET. רשת חובבי רדיו שמתאפשרת בשילוב של שינוי קושחה בנתב וחפיפת תדרים בספקטרום העבודה של הציוד, שמאפשר שימוש בתדרים מרשיון חובבים בדרגה ד'. המדריך הזה מכוון לצעדים הדרושים להתאמת הנתב לדרישות הרשת, הוא לא יכסה את אפשרויות החלפת אנטנות על הנתב ליצירת כיסוי רחב יותר ושדרות ראשיות(BACKBONE LINKS).

כמה נקודות לפני שמתחילים מעתה אתייחס לBroadband Hamnet  בשם המקוצר BBHN. כמו כל דבר שקורה בתחום התדרים המורשים לחובבים, אין להפעיל צומת BBHN  ללא מפעיל מורשה עם אות קריאה, בנוסף אין לתת גישה לתוך הרשת לאנשים שאינם חובבים מורשים. מה אפשר לעשות מעל לרשת BBHN, כמעט כל דבר שתוכלו לעשות באינטרנט (העברת קבצים, VOIP, TELECONFERENCE) למעט העברת תוכן מסחרי, מוצפן, או כל דבר אחר כהגדרת רשיון החובבים. סיסמא בכניסה לצומת דווקא אפשר לשים וזה בשביל למנוע כניסה של לא חובבים, ועדיין לא נחשב הצפנת התקשורת כי ברשת BBHN היא תעבור לא מוצפנת (אין להשתמש בשום אופן של SSL/SSH או כל הצפנה שהיא ברשת הBBHN ).

השלב הראשוני הוא לרכוש נתב שאת קושחתו ניתן להחליף עם גרסא של OpenWRT, מתוך האפשרויות הרבות, במקורות נוספים (רשימת נתבים תומכים) יש רשימת נתבים נרחבת, כל הנתבים ברשימה נבדקו ואושרו כעובדים על ידי חובבים רבים, כל שינוי בדגם, או גירסא יגרור שינויים מאסיביים אשר יהפכו מסמך זה ללא רלוונטי, אז בשביל לשמור על האפקטיביות שלו, נסו להצמד לגרסאת הנתב שאשתמש בה. לגרסא שבחרתי לא יצאו יותר עדכונים מכיוון שציוד חדש יותר מושך את קהל החובבים שעובדים ברשת ולכן הוחלט להפסיק לשחרר עדכוני תוכנה לציוד הזה.
רכשתי את הנתבLinksys WRT54GL  שמותאם ספציפית למחשבים שמריצים טעמים שונים של לינוקס. הסיבה שבחרתי בו היא שלא נדרשתי לדאוג לאיזה אצווה יצאה מהמפעל מכיוון שכל הדגמים שלו נותנים תמיכה בסיסית לכל הפעולות של הרשת, ואי אפשר לטעות או לתהות אם בחרתם בחומרה הנכונה או לא, אם בכל זאת החלטתם לחפש חומרה אחרת, הצמדו למסמך הנתבים הנתמכים.
השלב הראשוני: הורדת הקושחה אשר תסב את הנתב לנתב שישמש חובבים בלבד לרשת הBBHN. דף ההורדות של הקושחות התומכות http://www.broadband-hamnet.org/software-download.html
לאחר מכן חברו מחשב לאחד מארבעת יציאות הLAN  וכוונו את הדפדפן שלכם ל 192.168.1.1. אם הציוד נרכש חדש, הכנסו עם שם משתמש ריק וסיסמא admin.

בחרו בלשונית Administration  ותחתיה Firmware Upgrade בחרו את הקובץ שהורדתם מלינק הורדת הקושחות ולחצו על לחצן הUPGRADE . אין לכבות את הנתב בזמן השדרוג מחשש לנזק בלתי הפיך לקושחה.  

כאשר הסתיים התהליך, תראו את המסך הבא,

עכשיו עליכם לרענן את החיבור של המחשב לנתב. אפשר לעשות זאת על ידי הרצת הפקודות הבאות מתוך מסך ההרצה של חלונות (Winkey + R or Start -> Run)  הפקודה הראשונה: ipconfig /release  הפקודה השניה ipconfig /renew .
עכשיו הפנו את הדפדפן שלכם לכתובת הבאה http://localnode:8080 . מכאן נגדיר את הצומת

להגדרת הצומת: לחצו על הכפתור Setup היוזר הוא root  והסיסמא hsmm  מיד נשנה את זאת לאחת מותאמת אישית.
בדף הSetup נגדיר את שם הצומת Node Name כאות הקריאה שלנו-זיהוי נוסף.

דוגמא לצומת שלי כאשר היא מוגדרת. כמובן שכרגע אין מסביבי חובבים נוספים בקו ראיה שמריצים צמתים נוספים, אחרת היו מופיעים ברשימה שלי.


בהצלחה בהמרת הציוד והתחברות לMESH. אשמח לשמוע על חובבים מאזור המרכז שיהיו מעוניינים לחבר צמתים בשביל להחיות את הטכנולוגיה הזאת בארץ. במקרי חירום בהם רשת האינטרנט עלולה לקרוס במקומות מסויימים, צמתי הגישה הללו יכולו להוות רשתות GATEWAY  לתקשורת חירום שמוקמות במאמץ מינימלי בעזרת חובבים.
מקורות נוספים:

מתוך OpenWRT פרטים על תמיכת WRT54* לדגמיו בגרסאת הראוטר הפתוחה. http://wiki.openwrt.org/toh/linksys/wrt54g#

מתוך Broadband Hamnet אוסף מקורות של מצגות מהדרכות וסמינרים בנוגע ליישומי רשת חובבי הרדיו
מאותו מקור רשימת נתבים תומכים
ושוב מאותו מקור – רשימה למתעניינים ברשת ומה שהיא מסוגלת או לא מסוגלת לעשותאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה